Новини


9 ЛИСТОПАДА – ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ

 

6 листопада 1997 року Указом Президента України було встановлено щорічне відзначення Дня української писемності та мови 9 листопада, у день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця. 


 
 З 1073 року Нестор Літописець був ченцем Києво-Печерського монастиря, першим давньоруським письменником і літописцем, автором житій святих князів Бориса і Гліба, а також преподобного Феодосія Печерського, одним із авторів «Повісті минулих літ» та ревним послідовником творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.
Українська мова, яка є результатом інтеграції трьох діалектів праслов’янської мови – полянського, деревлянського та сіверянського, належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї. Для запису української мови використовують адаптовану кирилицю, зрідка – латиницю в різних варіантах. Назву «українська мова» на позначення мови українських земель Речі Посполитої почали вживати з XVI століття, однак до середини XIX століття основною назвою мови, що тепер зветься українською, було поняття «руська мова». Це почало вносити плутанину від моменту приєднання України до Московії та згодом Російської імперії, оскільки росіяни у XVIII столітті назвали свою мову «русским языком». Після певного періоду, під час якого мову України намагалися відрізняти від російської за допомогою різних назв, поняття «українська мова», зрештою, перемогло в усіх українських регіонах.
Упродовж століть українська мова, так само як і її носій – український народ, зазнавала суттєвих утисків і заборон з боку різних держав, зважаючи на те, під чиєю владою опинялася Україна. Нині українська мова має державний статус, але зазіхання на неї не припиняються. Ось як кілька років тому висловилася щодо мовного питання велика донька українського народу, поетеса Ліна Костенко: «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову. Ми повинні бути свідомі того, що мовна проблема для нас актуальна і на початку ХХІ століття, і якщо ми не схаменемося, то матимемо дуже невтішну перспективу». Сьогодні число мовців становить понад 45 мільйонів, більшість з них живе в Україні. Поширена українська мова у Білорусі, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, Казахстані, Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Канаді, США та інших країнах, де мешкають українці. Найближчою до української мови за лексикою є білоруська (84% спільної лексики), потім польська (70% спільної лексики) і словацька (68% спільної лексики).
Зазвичай в Україні в День української писемності та мови відбуваються масові заходи, однак цього року, через воєнні дії, вони проходитимуть в онлайн-форматі. Двадцять перший рік поспіль українці по всьому світу писатимуть диктант національної єдності. Учні нашого навчального закладу теж долучаються до цього дійства. Беруть участь у конкурсі читців творів про рідну мову, у конкурсі малюнка. 
 
Вітаємо всіх із Днем української писемності та мови і пам’ятаймо, що треба докладати зусиль, аби українська мова не тільки зберігалася, але й розвивалася, бо, як сказав один із творців литовської писемності  Мікалоюс Даукша: «Рідна мова – мати єдності, батько громадянства і сторож держави».
 


09.11.2022 | Aдмін

Вернутись назад

Навігація

Контакти

    Адреса:смт. Копайгород Жмеринський р-н Вінницька обл.
    Тел.:043-41-32-474
    E-mail:kopaygorod_scool@ukr.net